Přírodní památka Kolébky [ Přírodní památka ]
Základní údaje: Lužní les s přechodovými společenstvy mezi měkkým a tvrdým luhem, 1 km J od obce Nedakonice, k. ú. Nedakonice, k. ú. Polešovice, k. ú. Uherský Ostroh, V: 95,86 ha, n. v.: 170 m.n.m., Z: Nařízení Okresního úřadu v Uherském Hradišti č. 5/1998 ze dne 22. 4. 1998.
Motiv ochrany: Zachování lesního typu jilmového luhu s typickou flórou a faunou.
Geologie, půdní poměry: V podloží leží terciérní usazeniny Vídeňské pánve. Na nich se usazovaly kvartérní sedimenty - fluviální štěrkopísky, výše holocénní písčité povodňové hlíny. Půdy tvoří fluvizemně glejové.
Botanika: Bylinné patro luhu je charaketrizováno kopřivou dvoudomou (Urtica dioica), netýkavkou nedůtklivou (Impatiens noli-tangere), česnekem medvědím (Allium ursinum), plicníkem , česnáčkem lékařským (Alliaria petiolata), zběhovcem plazivým, lékařským a dymnivkou dutou.
Zoologie: Prováděný zoologický průzkum byl zaměřen na vážky, obojživelníky a ptáky. V periodických tůních byla zjištěna žábronožka sněžní (Siphonophanes grubii) a listonoh jarní (Lepidurus apus), obojživelníci jsou zastoupeni skokanem štíhlým (Rana dalmatina) a skokanem hnědým (Rana temporaria). Z ptáků zde byli pozorováni např. silně ohrožený druh včelojed lesní a holub doupňák (Columba oenas), dále datel černý (Dryocopus martius), žluna šedá (Picus canus) a káně lesní (Buteo buteo). Z motýlů je pozoruhodností výskyt velmi lokální a vzácné píďalky Scopula nemoraria.
Lesnictví: Typ jilmový luh s převahou jasanu ztepilého, olše, topolu černého a bílého.
Management, ohrožení, návrhy opatření: Cílené hospodaření bude směřovat k porostu s převahou jasanu a dubu s příměsí olše, topolu, lípy, habru a jilmu. Část stromů bude vybrána k přestárnutí. Nepůvodní druhy dřevin jako je dub červeny a ořešák černý budou odstraněny. Dále se počítá s řízeným povodňováním lesa a se zalučněním orné půdy v ochranném pásmu rezervace.
Historie: Porosty byly již v dávné minulosti intenzivně obhospodařované pařezinovým způsobem.