Obnovený kříž u kostela vítalo Setkání Hrozováků.
Letošní setkání Hrozováků se neslo ve slavnostním duchu. Kněz Marian Nowak po mši před kostelem požehnal nový kříž. Jeho výrobu iniciovalo sdružení Královský stolec. Kříž je věnován všem, kteří se do této obce nastěhovali až po válce, tedy po roce 1945.
Při poválečném dosídlování pohraničí tvořili v regionu Hrozové nejvýznamnější skupinu Volynští Češi. Kříž je ale také určen chalupářům, kteří víkendově považují Hrozovou za svůj druhý domov a pomáhají ji zvelebovat. "Mnozí z chalupářů mají v Hrozové své kořeny, protože svá stavení zdědili po prarodičích. Těch starších původních obyvatel, kteří přišli kolem roku 1947, bohužel už ubývá. Dodnes tu žijí například paní Kubínová, pan Strnad, nebo babičky Vendolské z Rusína, které přišly přímo z Volyně, aby zde založili rodinu," představila Hrozováky Dagmar Návratová, předsedkyně Královského stolce.
V Hrozové od víkendu stojí třetí dřevěný kříž, který se Královskému stolci podařilo obnovit. "Obnovili jsme kříž na cestě na Pelhřimovy, kde stával už roku 1780, a druhý na cestě do Slezských Rudltic, kde také stával už v 18 století. Další kamenné kříže se nám podařilo opravit tady na hrozovském hřbitově, v hrozovské zatáčce, směrem na Matějovice a na kopečku před Rusínem. Vyrobit takový kříž není jednoduché, a přesto jsme to dokázali sami v tak malé vesničce, která má pouhých sedmnáct obyvatel. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na spoustu těch, kteří v Hrozové žijí víkendově," představila kříže na kterých má zásluhu Královský stolec Dagmar Návratová.
Korpus Krista na nový kříž vyrobila výtvarnice z Liptaně Hana Dubaj Klimošková, a do jeho výroby a stavby se nějakým způsobem zapojili snad všichni Hrozováci i řada lidí z okolí. "Dřevo nám dal pan Vendolský z Bohušova, poděkování za výrobu patří starostovi Rusína Jaroslavu Kubánkovi, který dobře zná tesařské řemeslo, i jeho pomocníkům. Mohla bych to brát chalupu po chalupě. Snad se nestalo, že by se někdo nezapojil, ať už se kopaly díry, nebo se převáželo, vyrábělo, natíralo a montovalo. Kříž je zkrátka společná práce nás všech. Poděkování patří i těm, kteří chodí nebo dojíždějí do Hrozovského kostela a jsou nám příznivě nakloněni," uvedla při slavnostním svěcení kříže Dagmar Návratová.
Kříž oslovil i obyvatele, kteří do kostela nechodí, protože se nejedná se jen o symbol církevní a náboženský, ale také o kulturní a historickou záležitost. Královský stolec při této příležitosti představil na mapce polohu křížů v okolí Hrozové.
"Původně měl být třetí kříž u silnice ve směru na Bohušov, ale zatím se nepovedlo domluvit se sousední obcí, takže číslo tři má kříž před hrozovským kostelem. Před kostelem kříž vždy stával, ale oproti jeho původnímu stanovišti jsme ho posunuli, aby kříž byl vidět už z dálky od silnice. Dnes je na jeho původním místě vzrostlý strom," uzavřela Návratová.
Krnovské noviny REGION
ze dne 7.října 2008
poznámka :
Video ze Setkání Hrozováků a svěcení kříže najdete na www.bruntalsky.denik.cz
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 07.10.2008 v 17:42 hodin