Chráněná krajinná oblast Beskydy [ Chráněná krajinná oblast ]
Logo CHKO Beskydy
Důvodem vyhlášení CHKO Beskydy byly její výjimečné přírodní hodnoty , zejména původní pralesovité lesní porosty s výskytem vzácných karpatských živočišných i rostlinných druhů, druhově pestrá luční společenstva, unikátní povrchové i podzemní pseudokrasové jevy a rovněž mimořádná estetická hodnota a pestrost ojedinělého typu krajiny vzniklého historickým soužitím člověka s tímto územím. Význam chráněné krajinné oblasti Beskydy je podtržen vyhlášením 42 maloplošných chráněných území, územním překrytím CHKO s chráněnou oblastí přirozené akumulace vod a v neposlední řadě i jejím nadregionálním rekreačním významem.
Základní údaje: Numerický kód oblasti: 82 Rozloha: 1160 km2 Geografická orientace: 49° 11´- 49° 39´ N, 18° 03´ -18° 44´E Nadmořská výška: Zubří 350m - Lysá hora 1323m Vyhlášení: výnosem MK ČSR č.j. 5373/1973 5.března 1973 Zvláštní ochrana: 50 maloplošných zvláště chráněných území Rozloha MCHÚ: 1637,01 ha
Charakteristika oblasti: Beskydy - krajina horských hřebenů, hlubokých údolí, zurčících potoků a říček, rozlehlých lesů, rozkvetlých strání a starobylých dřevěnic. Krajina, která u nás nemá obdoby, neboť zde končí a zároveň dosahuje nejvyšších nadmořských výšek na našem území karpatský horský oblouk - zelená páteř střední Evropy.
Mezi nejvýznamnější přírodní hodnoty CHKO patří zejména původní pralesovité porosty s výskytem vzácných karpatských druhů živočichů a rostlin. Dosud zde najdeme druhově pestrá a esteticky mimořádně působivé louky a pastviny. Unikátní jsou povrchové i podzemní pseudokrasové jevy. Mimořádná je i estetická hodnota a pestrost krajiny vzniklé historickým soužitím člověka s přírodou v tomto území.
Přírodní hodnoty chráněné krajinné oblasti Beskydy je zdůrazňuje 50 maloplošných chráněných území, vyhlášení dvou ptačích oblastí, územní překrytí CHKO s mezinárodně významným ptačím územím (IBA) a navržením celé oblasti CHKO za evropsky významnou lokalitu.
Původní a dochované prostředí území CHKO Beskydy je v současnosti ovlivňováno mnoha faktory, z nichž některé lze označit jako zásadní. K nim se řadí zejména: lesní hospodářství, zemědělství, turistika a cestovní ruch, výstavba a urbanizace území a myslivost.
Tyto faktory se v území CHKO vzájemně prostorově prolínají, a proto mají i různý efekt. K výše uvedeným základním faktorům se řadí i další vlivy, které se v území CHKO projevovaly buď v minulosti a nyní jsou méně významné (imisní zatížení porostů), anebo se omezují pouze na jednotlivé dílčí lokality (sportovní areály, povodně) či se významně projevují pouze v určitých časových obdobích (např.liniové stavby jako bariéra migrace živočichů).