Návrat na hlavní stranu

Z tiskových zpráv a článků na území města či obce

Území obce: Rusín
Na rusínskou pouť se vydávají sousedé z polských pohraničních obcí již od samého počátku v roce 1993, kdy byla postavena rusínská poutní kaple.
[celý text] [Kaple Navštívení panny Marie, zveřejněno 06.08.2009]
Hrozováci přichystali velkolepé oslavy 700. narozenin své obce. Přestože tato obec dnes má jen šestnáct stálých obyvatel, sešlo se zde tolik hostů z Krnovská, Osoblažská a Polska, že jim ani nestačilo parkoviště a přichystané lavičky.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 15.07.2009]
"Každá rodina si na cestu do vlasti mohla vzít pár koní s postroji, vůz, dvě krávy a dvě tuny zavazadel. I když odjížděli rádi, přece jen se smíšenými pocity. Zejména starší lidé se se slzami v očích loučili se svými domovy, vybudovanými prací a odříkáním tří pokolení za dobu zhruba osmdesáti let (asi...
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 23.06.2009]
Konec 2. světové války v Hrozové popisuje ve své knize "Neboj se! Já jsem s tebou." hrozovský rodák a pozdější profesor mnichovské univerzity Josef Scharbert následovně".
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 23.06.2009]
Nejstarší písemná zmínka o Hrozové pochází z června 1309, proto se Hrozováci chystají na velkolepé oslavy sedmi set let své obce. Příběh, který vypráví o založení Hrozové a připomíná nejdůležitější okamžiky její historie, nacvičuje skupina scénického šermu Folleto.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 16.06.2009]
Nenápadná malá obec Hrozová na Osoblažsku chystá 5. července 2009 velkorysé oslavy 700. výročí své existence. S historií Hrozové je neoddělitelně spjato jméno rodáka dr. Josefa Scharberta, který byl iniciátorem výstavby jediné-nového kostela na Osoblažsku v polistopadové éře.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 27.05.2009]
Letošní setkání Hrozováků se neslo ve slavnostním duchu. Kněz Marian Nowak po mši před kostelem požehnal nový kříž. Jeho výrobu iniciovalo sdružení Královský stolec. Kříž je věnován všem, kteří se do této obce nastěhovali až po válce, tedy po roce 1945.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 07.10.2008]
Obec Hrozová má sice pouhých sedmnáct obyvatel, ale když se všichni nadchnou pro společnou věc, dokážou udělat spoustu práce.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 02.09.2008]
Obec Rusín čeká tento víkend velká sláva. Tradiční Rusínské pouti bude v neděli v 10:30 hodin předcházet oficiální otevření komunikace Rusín - Gadzowice.
[celý text] [Rusín, zveřejněno 29.07.2008]
Od roku 1814 stával na rusínském kopci, dříve zvaném Klobouk, kostelík zasvěcený Navštívení P. Marie. Kostelík byl dominantou zdejšího kraje těsně na hranicích s dřívějším Pruskem (po 2. sv. válce s Polskem). Býval téměř půldruhého století poutním místem hojně navštěvovaným jak z území Osoblažska, tak...
[celý text] [Kaple Navštívení panny Marie, zveřejněno 01.04.2008]
Přestože obec Hrozová má necelých dvacet stálých obyvatel, na tradiční akci Setkání Hrozováků se jich zde sešlo přes 150.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 11.10.2007]
V Hrozové, která čítá celkem do dvaceti stálých obyvatel, se v sobotu 29. 9. sešlo přes 150 lidí. Slavnost byla zahájena v historickém kostele sv. Michaela arch. přeplněném účastníky koncertem Petra Škarohlída, Eduarda Müllera a Veroniky Glötzerové - hlavních interpretů CD "Varhany z Osoblažska".
Obec Rusín je od polských Gadzowic vzdálená tři kilometry. Hraniční přechod leží uprostřed mezi nimi. Tento přechod využívají desítky lidí, kteří směřují do sousedního státu například na pouti, na výlety nebo na sportovní utkání. Přestože se za půl roku oba státy stanou součástí Schengenském prostoru...
Občanském sdružení Královský stolec má ve svém programu především obnovu kulturních tradic a světských i sakrálních památek na Osoblažsku. Kromě konkrétních křížů, alejí, kostelů, kapliček, hřbitovů a cest se sdružení zajímá také o něco tak nehmotného, jako je zvuk varhan.


Copyright 1998-2025 © Luděk Šorm